Kalıcı Parfüm Nedir?

Eau De Parfume yani EDP, yoğunluk şeklinde en çok koku sağlayan parfümler içerisinde yer alıyor. Kalıcı parfümler genellikle bu grup içerisinde yer alıyor. Yaz aylarında çok tercih edilmeseler dahi kış aylarında vazgeçilmeyen parfüm grubu içerisinde yer alıyor. Peki kalıcı parfüm nedir?

 Kalıcı Parfümlerde Notalar

 Parfüm kokusu piramit şeklinde tanımlanabilir. İlk sıkıldığında 15 dakika içerisinde alınan kolu üst nota olarak tanımlanabilir. Bir- iki saat içerisinde devreye giren koku, orta notadır. Ayrıca parfümün kalbidir. Dip nota ise koklanmaz. Aslen en pahalı bölümdür. Bir doğallık hissettirir. Parfümün kalıcılığını sağlamaktadır. Bundan ötürü kalıcı parfüm almaya gidilirken, bu konular göz önünde bulundurulmalıdır. Parfümün sıkıldığı ilk anda alınan koku ile parfüm tercihi yapılmamalıdır.

 Parfümün Herkeste Farklı Kokması

 Koku sıkıldıktan sonra bir- iki saat gezip alınmasına karar verilmesi önerilmektedir. Bunun nedeni birey arkadaşı ile aynı parfümü koklasa dahi, aynı parfüm bireyin üzerinde farklı kokuya neden olabilir. Çünkü cildin florası kokuya farklı bir etki bırakmaktadır. Bir başka deyişle bu durum ciltteki faydalı etkilerden kaynaklanmaktadır. Sıkılan parfümler, ciltteki faydalı bakteriler tarafından yenilir. Bakteriler canlı organizma olduklarından ötürü de dışkılarlar. Bu nedenle aynı koku herkeste çok farklı kokabilir. Bu bakteriler ise cildin asidi, beslenme düzeni, yaşam biçimi gibi pek çok şeyi etkilemektedir. Bu nedenle cildin rengine göre genelleme yapmak doğru olmayacaktır. Herkes almak istediği kalıcı parfümü önce denemelidir ve yaklaşık 1 ile 2 saat geçtikten sonra karar vermelidir. Kokular, tenden tene, kokudan kokuya farklılık gösterebilir. Bu yüzden bu hususa dikkat edilerek parfüm seçimi yapılması önemli olacaktır.

 Parfümün Kalıcılığı Adına Yapılması Gerekenler

 Parfümler, kıyafetlere sıkılmalıdır. Bu ciddi manada kalıcılık adına faydalı olacaktır. Aynı biçimde saçlara da parfüm sıkmak kalıcılığı arttıran bir unsurdur. Anında bir tesir isteyenlerin ise vazgeçmemesi gerektiği yerlerden biri ise ”pulse poins” noktaları olmalıdır. Buralar damarların cilde en yakın bulunduğu yerlerdir. Bilek içi, boyun, kulak arkası gibi yerler ideal noktalardır. Damarların cilde yakın bulunduğu yerler, sıcak olduğundan kokuyu daha iyi iletebilir.

 Parfümler kaliteli olsa dahi gün içerisinde yenilenmeleri şarttır. Bu vaziyette, havanın nemi ve sıcaklığı da oldukça önemlidir. Nem bulunmayan mekanlarda yayılım daha az olacağından parfüm iki saatte bir kere yenilenebilir. Ancak daha nemli olan mekanlarda parfümün yayılımı daha güzel olacaktır. Ayrıca burada ham maddeler de tesir edebilmektedir. Ürünün koku yönü ise, kalıcı olmasına etki etmektedir.

 Baharatlı ve odunsu kokular her daim daha kalıcıdır. Bu nedenle 4 saat kadar idare edebilirler. Ancak su, meyveli kokular odunsu kokulara nazaran daha hafiftir. Bundan ötürü iyi etki yaratmak adına 2 saatte bir yenilemek gerekir. Bu sahada mevsim de göz önünde bulundurulmalıdır. Yazın çabuk buharlaşan parfümler, kışın kalıcılığını daha güzel korur.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Yazılarımız

Bunlar İlginizi Çekebilir

Write My Essay 4 Me

A reputable essay writing service can provide you with an expert writer with years of experience in the topic. There

Write My Essay 4 Me

A reputable essay writing service can provide you with an expert writer with years of experience in the topic. There

Write My Essay 4 Me

A reputable essay writing service can provide you with an expert writer with years of experience in the topic. There

Kapat
Aramak istediğiniz parfümü üst kısma yazmanız yeterli

Sepetim

Kapat

Sign in

Kapat

Scroll To Top

HEY YOU, SIGN UP AND CONNECT TO WOODMART!

Be the first to learn about our latest trends and get exclusive offers

Will be used in accordance with our Privacy Policy